ČESKÝ SVAZ VČELAŘŮ

základní organizace Ivanovice na Hané

Vítáme Vás na oficiálních stránkách našeho spolku včelařů

.
.
.
.
.
.
csv.jpg

ZAČÍNÁME VČELAŘIT

Vážení zájemci o včelařství. Aby Vám byl usnadněn začátek v případě zájmu o chov včel, seznámíme Vás se základními informacemi. Pro chov včel je třeba být registrován u Českomoravské společnosti chovatelů. Hlášení, které slouží současně i jako registrační lístek najdete níže - tiskopis 1. Po vyplnění zašlete poštou, nebo naskenované e-mailem na níže uvedené adresy. Při prvním zasílání číslo chovatele nevyplňujte, bude Vám přiděleno. Po získání čísla chovatele a čísla stanoviště provedete přihlášení do základní organizace Českého svazu včelařů. Příhlaška je umístěna níže - tiskopis 2 - a je třeba ji doručit na adresu základní organizace, která je zde uvedena taktéž.
hlášení počtu a umístění včelstev   26.54kB
tiskopis 1 - slouží též jako registrace nového chovatele
přihláška za člena - WORD  36.35kB
tiskopis 2 - příhlaška mezi včelaře
přihláška za člena - PDF  191.98kB
tiskopis 2 - přihláška mezi včelaře
adresa pro zaslání tiskopisu 1

Českomoravská společnost chovatelů, a.s.
Hradištko 123
252 09 Hradištko
tel: +420 257 896 444
fax: +420 257 740 491

nebo lze zaslat e-mailem na: uevcely@cmsch.cz
adresa pro dodání tiskopisu 2

Český svaz včelařů,o.s.,základní organizace Ivanovice na Hané
Jaroslav Knichal - jednatel
Hoštice 16
Hoštice - Heroltice
683 26

nebo naskenované e-mailem na: vcelari-ivanovicko@centrum.cz
1 - Včelstvo

Pakliže budete chtít včelařit, budete začínat se včelami v úlech od včelaře který končí a nechá Vám tato včelstva i včetně úlů a nebo budete začínat od nuly a tedy budete pořizovat včelstva (oddělky) i úly. Jelikož o oddělky je velký zájem, je třeba si je s dostatečným předstihem objednat. Je důležité se domluvit na rámkové míře a tato musí být shodná s rámkovou mírou úlů které máte, nebo které si koupíte. Jarní oddělky je třeba objednat již na podzim. Nejlépe u včelaře, který odebírá chovný materiál ze šlechtitelské stanice, ale i oddělky od Vašeho známého Vám příjdou vhod. Pouze pozor s převozem včelstev z jiných okresů, jelikož tato včelstva musí mít veterinární vyšetření - potvrzení o zdravotním stavu. Ostatní včelstva ( roje) o neznámém původu je zakázáno převážet a usazovat do úlů a musí se likvidovat.

2 - Úly

V současné době existuje spousta druhů úlů a je tedy poměrně náročné si vybrat. Tady si ale hold budete muset vyhledat v literatuře výhody a nevýhody jednotlivých provedení a sami se rozhodnout. Vaše rozhodnutí bude ale asi stejně usměrněno tím co trh převážně nabízí a to jsou nástavkové úly nezateplené a zateplené. Cena těchto úlů je také poměrně dosti různorodá a pakliže budete nakupovat na internetu počítejte taktéž s určitou výrobní dobou a tedy objednávejte s předstihem.

3 - Příslušenství úlů

Pro základní kompletaci úlu budete potřebovat rámky, mezistěny cca 200 Kč/kg, nerezový drátek cca 130 Kč, mezerníky plastové cca 80 Kč, hřebíčky, napínák drátku - cca 120 Kč které si nakoupíte ve Vašem nejbližším obchodě se včelařskými potřebami. Rozměr rámků bude dle rozměrů úlů, které jste si objednali/koupili. Rozměr mezistěn bude dle těchto rámků a nerezový drátek je standardních rozměrů cca 0,4 mm x délka dle nabídky obchodu ( cívka). Pouze pozor při koupi přířezů na rámky, tak prodávají se varianty s dírkami a bez dírek pro napnutí drátku. Lze ale také koupit již ztlučené a vypletené rámky ale to záleží jen na Vás. Dále budete potřebovat zařízení, kterým zatavíte mezistěny do rámků. nejčastěji se používá el. trafo, ale v nabídce obchodů jsou i zatavovací kolečka. práce s těmito kolečky je však náročnější na přesnost a trpělivost. Jako zatavovací trafo lze použít staré trafo od autodráhy, či nějakého spotřebiče na 12 nebo 24 voltů. Je třeba však vyzkoušet. Toto příslušenství úlů není veškeré potřebné, ale je to takový ten základ a co budete potřebovat dál již sami průběžně zjistíte jakmile včely usadíte do Vašich úlů a budete se o ně starat.

3 - Příslušenství pro chov

Samozřejmým příslušenstvím pro chov včel je včelařská kukla nebo klobouk, případně celý ochranný oblek, rukavice, dýmák, smetáček. Je zbytečné do dýmáku kupovat palivo. Stačí se jít projít kolem řeky nebo potoka a najít nějaký ztrouchnivělý kus pařezu. Necháte jej usušit na sluníčku a následně rozsekáte na menší kusy cca 4x5 cm. Dále na procházce po Vašem okolí, když budete hledat zda je tam dosti akátů pro Vaše včelky, nasbíráte ( oloupete) kůru z břízy. Kůra z břízy slouží jako ideální přírodní a hlavně levný podpalovač do dýmáku. Na hořící kůru nahážete kusy ztrouchnivělého dřeva, dýmák zavřete a necháte pěkně rozkouřit.

4 - Ostatní příslušenství

Existuje další potřebné příslušenství pro přepravu rámků při medobraní, vymetání medu, skladování atd. Toto tady již však nebudu vyjmenovávat, jelikož podrobné informace je třeba získat z odborné literatury, nebo v lepším případě od zkušeného včelaře, který Vám jistě rád povypráví co vše skutečně potřebujete a při té příležitosti Vám poví i něco o svých včelkách.
1
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one